Leczenie alkoholizmu

Szansa na wolność - Leczenie alkoholizmu

Umiarkowane spożycie alkoholu przez osoby pełnoletnie jest zachowaniem w pełni akceptowalnym. Problem polega na tym, że między byciem umiarkowanym konsumentem a staniem się alkoholikiem jest niestety krótka droga. Nadmierne spożywanie alkoholu stanowi jeden z największych światowych problemów zdrowia publicznego, który dotyka wszystkich: rodzinę, przyjaciół, znajomych czy współpracowników alkoholika. Leczenie wymaga wspólnego wysiłku, pomocy specjalistów, wsparcia rodziny oraz zrozumienia społeczeństwa.

Objawy uzależnienia od alkoholu

Objawy alkoholizmu są bardzo zróżnicowane i obejmują niemożność ograniczenia spożycia alkoholu, poczucie ciągłej potrzeby jego spożywania, rozwój tolerancji organizmu, która wymaga wciąż większego spożycia dla uzyskania tego samego efektu, picie w odosobnieniu. Choroba alkoholowa powoduje także dolegliwości fizyczne (nudności, pocenie się, drgawki), zaniki pamięci, drażliwość jeśli niemożliwe jest spożycie alkoholu, poczucie frustracji, niemocy i utraty kontroli nad własnym życiem. Osobom zmagającym się z alkoholizmem często towarzyszy utrata zainteresowania kwestiami osobistymi, zawodowymi, finansowymi oraz czynnościami, które wcześniej były codziennością. Chory skupia swoją uwagę na alkoholu i podporządkuje mu całe swoje życie, co jest powodem licznych problemów prywatnych, społecznych i zdrowotnych. W takiej sytuacji konieczny jest odwyk alkoholowy.

Leczenie alkoholizmu NFZ czy w prywatnym ośrodku?

W Polsce istnieje możliwość podjęcia leczenia alkoholizmu na Narodowy Fundusz Zdrowia. Terapia jest wówczas bezpłatna, a wszelkie koszty pokrywane są ze środków Ministerstwa Zdrowia. Aby móc poddać się leczeniu na NFZ, należy spełnić kilka warunków, w tym posiadać ważne skierowania lekarskie, zgłosić się do ośrodka w stanie trzeźwym, a przede wszystkim znaleźć wolne miejsce. Z tego powodu często zdarza się, że uzależniony jest zmuszony do czekania na swoją kolej, co może przyczynić się do pogorszenia jego stanu. Im wcześniej zaczniemy działać, tym lepiej. Dlatego warto rozważyć profesjonalną terapię i wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Dzięki temu pacjent może liczyć na szybką diagnostykę i natychmiastowe wdrożenie odpowiedniej terapii. Ma ponadto możliwość skorzystania z porad i wsparcia szeregu specjalistów, badań i konsultacji lekarskich, terapii grupowej oraz indywidualnej, czy zajęć sportowo-rekreacyjnych. Co niezwykle ważne, prywatne ośrodki leczenia uzależnień często oferują wsparcie również rodzinie chorego.

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – który wybrać?

Spośród prywatnych ośrodków leczenia alkoholizmu warto wybrać ten, który dysponuje wykwalifikowaną kadrą. Dobrze jest upewnić się, że terapeuci posiadają uprawnienia do prowadzenia terapii. Chory będzie mógł wówczas liczyć na fachową pomoc specjalistów. Im mniejszy ośrodek, tym lepszy – pacjent będzie znajdował się pod stałą i baczną opieką profesjonalistów. W mniejszych ośrodkach panuje również rodzinna atmosfera, dzięki czemu chory ma ciągłe poczucie wsparcia, co pozytywnie wpływa na jego motywację do walki z uzależnieniem i zaangażowanie w terapię. Niezwykle ważne jest także indywidualne podejście do pacjenta i jego problemu. W przypadku długotrwałego uzależnienia terapia musi być bardziej intensywna i złożona. Najlepsze efekty przynosi terapia stacjonarna, ponieważ chory przebywa z dala od ludzi, miejsc i sytuacji sprzyjających uzależnieniu. Może ponadto liczyć na stałe wsparcie specjalistów, którzy doskonale rozumieją proces wychodzenia z nałogu i pomagają uzależnionemu przejść przez najbardziej krytyczne fazy terapii. Profesjonalna terapia alkoholowa powinna być ciągła i skuteczna.

Terapia alkoholowa

Walka z alkoholizmem polega przede wszystkim na uzyskaniu świadomości istnienia uzależnienia. Po rozpoznaniu tego problemu konieczne jest przyjęcie pomocy, aby móc łagodzić przyczyny i konsekwencje uzależnienia, tak aby z czasem nauczyć się je kontrolować. Należy podkreślić, że wysiłek pacjenta musi być połączony z pomocą terapeutów oraz wsparciem rodziny. Leczenie alkoholizmu to proces wymagający pracy, motywacji i zaangażowania chorego, profesjonalnego podejścia specjalistów oraz pomocy najbliższych. Dzięki terapii osoba dotknięta nałogiem może nauczyć się radzić sobie ze swoim problemem, pozna lepiej siebie i będzie w stanie kontrolować chorobę. Droga do trzeźwości jest trudna, ale chory, który potrafi zapanować nad swoim nałogiem, widzi przemianę swojego życia i odzyskuje pewność i wiarę w siebie.

Przeczytaj również: Czym zastąpić picie alkoholu w święta?

udostępnij artykuł

ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY