Czym zastąpić picie alkoholu w święta i Sylwestra? Przepis na trzeźwe świętowanie

Alkohol w święta

Czas wspólnego świętowania i noworocznej zabawy to okazać do spotkań w gronie rodziny oraz przyjaciół. Niejednokrotnie zdarza się, że na stole, obok tradycyjnych świątecznych dań, pojawia się również alkohol. Czy w dobie dzisiejszych czasów to konieczność? Czym zastąpić napoje z procentami w tym czasie i nie ulec pokusie, szczególnie, gdy Twoim celem jest zachowanie abstynencji? Dlaczego bezalkoholowe odpowiedniki mogą okazać się nietrafionym wyborem? Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod lupę, planując Święta bez alkoholu.

Picie alkoholu a święta – jak uniknąć pokus i przetrwać ten okres?

Wszyscy, którzy choć raz podjęli decyzję o zmianie nawyków, wiedzą, że nie należy to do łatwych zadań. W przypadku, gdy celem jest abstynencja, zadanie to może okazać się nie lada wyzwaniem, pogniewać z naszej kulturze alkohol często kojarzony jest jako nieodłączny element świętowania, dobrej zabawy i sylwestrowych toastów. Alkoholu podczas spotkań towarzyskich trudno jest niekiedy uniknąć. Mimo tego  – warto wykorzystać świąteczny i sprzyjający noworocznym postanowieniom czas, podejmując decyzję o rezygnacji z obecności napojów z procentami na świątecznym stole, stawiając jednocześnie na zamienniki alkoholu.

Jeśli jesteś organizatorem spotkania, sprawa jest z pozoru prosta – wystarczy, że nie zaserwujesz alkoholu podczas wspólnie spędzanych chwil. Jeśli obawiasz się reakcji gości, możesz wcześniej uprzedzić o swoich planach bliskich. Sytuacja staje się trudniejsza w momencie, gdy sam starasz się zaprzestać spożywania alkoholu ze względu na uzależnienie lub starasz się ograniczyć ilość spożywanych procentów z obawy o grożący ci nałóg. Wówczas warto poinformować o swoim postanowieniu najbliższych i poprosić ich o wsparcie w jego realizacji. Istnieje spora szansa, że w momencie gdy inni zrezygnują z picia alkoholu podczas świątecznych celebracji, Tobie także będzie łatwiej uniknąć pokusy.

Czym zastąpić picie alkoholu? Bezalkoholowy zamiennik to pułapka!

Szukając pomysłów na to, jak może wyglądać alternatywa dla alkoholu, warto zwrócić uwagę na równie orzeźwiające, ale pozbawione procentów i bezpieczniejsze dla zdrowia napoje. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się woda, której smak wzbogaci cytryna, limonka lub inne owoce, szczególnie cytrusy, które jednoznacznie kojarzą się ze świątecznym klimatem. Zamiennikiem grzanego wina może stać się aromatyczna herbata z dodatkiem korzennych przypraw i miodu – jej smak doskonale podkreślą także inne składniki, np. imbir lub sok malinowy. Wielbiciele gazowanych napojów mogą wypróbować kombuchę – to sfermentowana zielona herbata, która ceniona jest m.in. za swoje właściwości probiotyczne. Obawiasz się, że podczas spotkania w dużym gronie nie uda Ci się osiągnąć stanu odprężenia, jaki zwykle kojarzony jest z alkoholem? Spróbuj przyrządzić domową herbatę matcha. Zawarta w niej l-teaina wykazuje działanie przeciwlękowe i odprężające, może więc skutecznie wesprzeć Cię w drodze do świątecznego relaksu

Wiele osób, które zastanawiają się, czym zastąpić alkohol podczas świątecznych spotkań, sięgają po pozbawione procentów odpowiedniki, np. bezalkoholową wersję czerwonego wina, whisky czy ginu. Dlaczego ta decyzja może okazać się zgubna? Powodów jest co najmniej kilka. Pierwszy z nich to fakt, że niektóre bezalkoholowe produkty – mimo swej nazwy – wciąż mogą zawierać niewielki (np. ok. 0,5%) alkoholu w składzie. Co więcej – nawet taka dawka alkoholu może wywołać u osoby zmagającej się z alkoholizmem głód alkoholowy i negatywną reakcję organizmu, która skłoni ją do sięgnięcia po napoje wysokoprocentowe.

Wyrób zdrowe nawyki jako alternatywę dla trunków

Tak naprawdę alternatyw dla alkoholu, jaki pojawiał się dotąd na stole, jest bardzo wiele. Najprostszą z nich jest zastąpienie napoju z procentami np. sokami lub bezalkoholowym drinkiem. Kluczem do sukcesu jest świadome zmierzenie się z problemem, jakim jest ryzyko nałogu lub walka z uzależnieniem. Dobrym wyznacznikiem związanym z zasadnością pojawienia się napojów wyskokowych w świątecznym menu jest refleksja nad tym, czy ich brak oznacza, że Święta będą nieudane, a wspólne spotkanie pozbawione sensu? Z pewnością nie, a towarzyski klimat spotkania równie dobrze będą w stanie podtrzymać aromatyczna herbata zamiast piwa czy napój owocowy. Warto próbować różnych rozwiązań, aby przekonać się, które z rozwiązań najlepiej wesprze Cię w rezygnacji ze spożywanego alkoholu – i to nie tylko w czasie Świąt.

Hobby i ruch zamiast alkoholu

Wielogodzinna impreza lub spotkania przy stole sprzyjają wspólnemu biesiadowaniu, sprawiając, że nie tylko więcej konsumujemy, ale także częściej pijemy – w tym i alkohol. Dlatego kolejnym krokiem na drodze do wsparcia w zachowaniu abstynencji jest odejście od trybu nieustannej konsumpcji, z która zwykle kojarzona jest sylwestrowa impreza czy świąteczne biesiadowanie Dobrym wyborem może okazać się ruch i aktywność fizyczna. Zaproponuj bliskim zimowy wieczorny spacer po kolacji lub spróbuj skierować uwagę gości na hobby i wspólną rozrywkę, np. maraton świątecznych filmów, gier planszowych lub przeglądanie rodzinnych zdjęć. Tak zaaranżowane chwile z pewnością pomogą zacieśniać Wasze więzi, stając się jednocześnie okazją rozmowy i budowania wspomnień. W efekcie rezygnacja z napojów wyskokowych może okazać się inspiracją dla innych domowników.

Pamiętaj, że jeśli zastanawiasz się nad tym, jak opanować nałóg związany ze spożywaniem alkoholu lub zauważasz u siebie oznaki uzależnienia, dobrym pomysłem może okazać się terapia alkoholowa. Wyspecjalizowany w leczeniu uzależnienia od alkoholu terapeuta nie tylko pomoże Ci w racjonalnej ocenie skali problemu, ale także zarekomenduje podjęcie konkretnych działań mających na celu zaprzestanie picia.

udostępnij artykuł

ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY