Uzależnienie psychiczne a fizyczne

Uzależnienie psychiczne a fizyczne

Każdy nałóg to bardzo ciężkie doświadczenie zarówno dla samego uzależnionego, jak i jego najbliższych, szczególnie jeżeli cierpią oni na współuzależnienie. Uzależnienia można podzielić na wiele typów. Uzależnienie psychiczne a fizyczne – czym się od siebie różną, czy jest coś, co je łączy?

Uzależnienie psychiczne

Uzależnienie psychiczne (psychologiczne) wiąże się z bardzo silną, trudną do samodzielnego powstrzymania potrzebą wykonywania danej czynności bądź przyjmowania jakiejś określonej substancji. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że uzależnienie psychiczne nie prowadzi w konsekwencji do żadnych zaburzeń natury fizjologicznej. Osoba zmagająca się z uzależnieniem psychicznym ciągle poszukuje pożądanego środka uzależniającego, dodatkowo przy tym z każdym dniem jego trwania coraz bardziej uodparniając się na jego działanie. Takie uzależnienie często charakteryzuje się kompulsywną potrzebą dostarczania sobie różnego rodzaju bodźców, co często odbywa się kosztem zdrowia i bezpieczeństwa, nie tylko samej osoby uzależnionej, ale również jej najbliższego otoczenia. Uzależnienie psychiczne dotyczy najczęściej hazardu, gier, internetu, pornografii czy sportów ekstremalnych.

Uzależnienie fizyczne

Uzależnienie fizyczne (fizjologiczne) wiąże się z koniecznością przyjmowania przez osobę uzależnioną substancji, które wywierają ściśle określony wpływ na organizm. Choć w większości przypadków takie substancje wpływają negatywnie na organizm, osoba uzależniona po ich przyjęciu często odczuwa spokój, ulgę, a nawet euforię. Brak środka uzależniającego powoduje uczucie dyskomfortu, pojawia się rozdrażnienie i nerwowość.

Choć uzależnienie od alkoholu występuje zdecydowanie najczęściej, istnieje szereg innych substancji, które potencjalnie mogą wywoływać przymus regularnego ich przyjmowania. Chodzi tu przede wszystkim o nikotynę, opioidy, barbiturany, benzodiazepiny oraz steroidy.

Leczenie uzależnień

Uzależnienie to bardzo poważny problem, który zlekceważony może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Leczenie zarówno w przypadku uzależnień fizycznych, jak i psychicznych zawsze jest procesem długotrwałym i nie rzadko bardzo trudnym, wymagającym wsparcia najbliższych i specjalistów zajmujących się tego rodzaju schorzeniami. Niestety, bardzo często, aby terapia była skuteczna, w jej prowadzenie musi zostać zaangażowany profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień. Nie bez znaczenia jest również uświadomienie osobie uzależnionej skali problemu, z jakim musi się zmierzyć.

udostępnij artykuł

ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY