Uzależnienie od kokainy – jakie są jego objawy i skutki? Jak wygląda leczenie uzależnienia od kokainy?

uzależnienie od kokainy

Nałóg jakim jest narkomania, rozwija się stopniowo, jednak może nieść z sobą tragiczne skutki. Szczególnie niebezpieczne jest uzależnienie od narkotyków twardych, takich jak np. kokaina. Występuje w postaci białego proszku i – z uwagi na szybkość rozwijającego się nałogu – jest uznawana za jedną z najgroźniejszych substancji psychoaktywnych. Jak zachowują się osoby uzależnione od kokainy? Co zrobić, aby pomóc sobie lub bliskim wyjść z uzależnienia?

Czym jest kokaina?

Kokaina to substancja psychoaktywna, a zarazem organiczny związek chemiczny. Określany także mianem koki narkotyk to alkaloid pozyskiwany z liści krasnodrzewu pospolitego – rośliny pochodzącej Ameryki Południowej. Przyjmowana w celach narkotycznych kokaina występuje w postaci białego proszku, który może być wciągany, palony lub podawany dożylnie w celu uzyskania euforycznego haju. Niestety z uwagi na niezwykle silne działanie tego narkotyku, już jego pierwsza, nawet niewielka dawka może powodować uzależnienie. U osoby z rozwijającym się nałogiem rośnie jednak tolerancja na działanie substancji psychoaktywnej i z czasem odczuwa ona silną oraz trudną do pohamowania potrzebę zwiększania dawki w celu wywołania pożądanych skutków działania narkotyku, takich jak euforia, poprawa pewności siebie czy motywacja do działania.

Objawy uzależnienia od kokainy

Gdy tolerancja na narkotyk rośnie, a rozwój uzależnienia postępuje, objawy uzależnienia od kokainy stają się coraz bardziej widoczne – osoba uzależniona może wykazywać nadmierne zainteresowanie działaniem substancji psychoaktywnej lub starać się przekonać innych do jej rzekomego dobroczynnego wpływu na organizm. Z czasem jednak traci kontrolę nad nałogiem. Może czuć się rozdrażniona i nerwowa, szczególnie w sytuacji, gdy kolejna dawka narkotyku nie może zostać przez nią zażyta. Im większa rolę w życiu narkomana zaczyna odgrywać kokaina, tym bardziej destrukcyjny wpływ wywiera ona na organizm.

Wpływ kokainy na osobę uzależnioną

Kokaina to substancja, której zażywanie niesie ze sobą szereg konsekwencji na tle zdrowotnym. Narkotyk ten powoduje silne uzależnienie psychiczne i fizyczne, sprawiając, że z biegiem czasu osoba uzależniona traci kontrolę nad własnym życiem. Warto podkreślić, że choć kokaina powoduje stany euforii i zwiększa poczucie pewności siebie, etap ten mija szybko i zostaje zastąpiony przez szereg negatywnych symptomów, takich jak spadek samopoczucia, epizody depresyjne czy zaburzenia psychotyczne. Co więcej, kokaina silnie oddziałuje na układ krążenia, a kolejne dawki mogą powodować krwawienie z nosa lub stać się przyczyną poważniejszych problemów, takich jak np. tachykardia. Wpływ na układ nerwowy może wiązać się natomiast m.in. z takimi zaburzeniami jak halucynacje, psychoza, depresja czy myśli samobójcze. Holistyczny wpływ narkotyku na organizm jest dla niego takim obciążeniem, że w dalszej perspektywie jego zażywanie może prowadzić do śmierci. Co więc zrobić, aby pomóc sobie lub bliskiej osobie wyjść z uzależnienia?

Leczenie uzależnienia od kokainy

Z uwagi na to, że rozwój uzależnienia od kokainy jest procesem trudnym do samodzielnego odwrócenia, z pomocą w wychodzeniu z nałogu może przyjść terapeuta lub prywatny ośrodek leczenia uzależnień – specjalistycznej pomocy warto zasięgnąć np. w przypadku zaobserwowania u siebie lub bliskiej osoby trudności z odstawieniem narkotyku. Terapeuta uzależnień będzie w stanie zaplanować leczenie tak, aby było ono dostosowane do stanu zdrowia, stopnia uzależnienia i możliwości pacjenta. Jego bliskich natomiast wesprze w walce ze współuzależnieniem i problemami natury emocjonalnej, jakie mogą wystąpić, gdy w rodzinie pojawia się problem nałogu.

Zwykle pierwszy etap leczenia to detoks, którego zadaniem jest oczyszczenie organizmu. Pomoc terapeuty często okazuje się niezbędna również w skutecznym przejściu przez zespół odstawienny, któremu towarzyszyć mogą nieprzyjemne objawy – nudności, wymioty, drżenie ciała czy ból. Na kolejnym etapie specjalista może wdrożyć konsultacje indywidualne, terapię prowadzoną w grupach wsparcia lub łączyć te formy w zależności od możliwości i samopoczucia pacjenta. Osoba uzależniona ma wówczas szansę spojrzeć na towarzyszący jej nałóg z odmiennej perspektywy, dowiedzieć się na temat zagrożeń, jakie ze sobą niesie czy poznać historie innych uczestników terapii. Życie wolne od uzależnienia jest możliwe, dlatego warto postawić na specjalistyczną pomoc.

udostępnij artykuł

ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY