Leczenie alkoholizmu na Śląsku – profesjonalnie i kompleksowo

leczenie alkoholizmu na śląsku

Alkoholizm to choroba, która dotyka wiele osób w Polsce – niezależnie od statusu społecznego czy miejsca zamieszkania. Pierwszym krokiem w walce o zdrowie jest dostrzeżenie tej choroby, a drugim, i prawdopodobnie najtrudniejszym, zdecydowanie się na leczenie alkoholizmu. Na Śląsku pacjenci mogą skorzystać z pomocy naszego wyspecjalizowanego ośrodka, „Szansa na Wolność”.

Tak wygląda i funkcjonuje nasz ośrodek

Jedną z kluczowych terapii oferowanych przez nasz ośrodek jest właśnie leczenie alkoholizmu. Na Śląsku Cieszyńskim, a dokładnie w Dzięgielowie, w pięknym otoczeniu gór i lasów, mieści się nasza prywatna placówka.

To przestronny budynek z ogrodem oferujący 1-,2- i 3-osobowe pokoje oraz kompleksowo wyposażone części wspólne: kuchnię, pralnię, jadalnię i pokój dzienny z bilardem oraz tenisem stołowym. W takim miejscu naszym gościom łatwiej jest zaznać spokoju i poczuć się w pełni bezpiecznie, bo otulona naturą przestrzeń gwarantuje anonimowość i sprzyja rekonwalescencji.

Inicjatorką i kierowniczą ośrodka jest Jadwiga Lipus, terapeutka uzależnień i współuzależnieni z ponad 32-letnim doświadczeniem. Pani Jadwiga zaprosiła do współpracy profesjonalnych – wykształconych i doświadczonych – terapeutów. Wspólnie przygotowali wyjątkowy program terapii, bazujący na sprawdzonych metodach leczenia, a także wielu lekcjach zaczerpniętych bezpośrednio z życia i pracy z pacjentami. Skuteczność tego programu leczenia alkoholizmu na Śląsku została już wielokrotnie potwierdzona – licznymi certyfikatami i wyróżnieniami, ale przede wszystkim dużym gronem osób, które z pomocą ośrodka „Szansa na Wolność” wygrały walkę o zdrowie i wolność.

Dla maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa pacjentów Pani Jadwiga zdecydowała się rozszerzyć zespół o lekarzy, psychologów i ratowników medycznych oraz zwiększyć i urozmaicić zakres aktywności poza zajęciowych o wycieczki krajoznawcze, wspólne wyjścia na basen i do kręglarni. Dzięki temu w ośrodku „Szansa na Wolność” panuje jeszcze cieplejsza atmosfera pełna zrozumienia i wsparcia, a pacjenci mogą poznać te obszary aktywności, które przez uzależnienie zniknęły z ich życia.

Profesjonalne i kompleksowe leczenie alkoholizmu na Śląsku

Ośrodek „Szansa na Wolność” różni się od innych ośrodków o podobnym charakterze obecnych w okolicy. To zasługa wymienionych już elementów – pięknego otoczenia, profesjonalnego zespołu, różnorodnych aktywności w harmonogramie poza zajęciowym i wyjątkowego programu terapii. Zwłaszcza ostatni element zasługuje na wyróżnienie i szersze przedstawienie.

Praca terapeutyczna z osobami uzależnionymi od alkoholu przebiega zarówno w ramach terapii grupowej, jak i indywidualnej. Obejmuje ona kluczowe etapy, których celem jest:

  • pomóc osobie uzależnionej zrozumieć chorobę, z jaką się boryka,
  • wzbudzić motywację do podjęcia leczenia i wprowadzenia istotnych zmian w swoim życiu,
  • wesprzeć w rozpoznaniu poniesionych strat i problemów powstałych na rzecz alkoholu,
  • pokazać jak rozpoznać głód alkoholowy i jak odmówić spożywania alkoholu,
  • zapoznać pacjenta z technikami relaksacyjnymi i technikami pozytywnego myślenia w walce ze stresem, złością, lękiem i wstydem,
  • pomóc w utrzymaniu abstynencji po zakończonym leczeniu,
  • wesprzeć w odbudowaniu poczucia własnej wartości.

Tak przeprowadzone leczenie alkoholizmu charakteryzuje się dużą skutecznością, a samą terapię i pracę ośrodka można określić mianem profesjonalnej i kompleksowej.

 

udostępnij artykuł

ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY