Walka z głęboko zakorzenionym uzależnieniem to droga z przeszkodami, jednakże jest możliwa do wygrania. Osoba pragnąca porzucić zgubny nałóg postawi się na wygranej pozycji tylko wtedy, kiedy będzie miała odpowiednią dawkę motywacji wewnętrznej. Jak ją budować?
Postaw przed sobą realny cel
Widmo długotrwałej walki z uzależnieniem może być bardzo demotywujące, szczególnie kiedy dokuczają Ci skutki odstawienia uzależnienia fizycznego czy behawioralnego. Dlatego, by nie stracić zapału, najlepiej zaplanować krótkoterminowe cele. Postanów sobie, że nie poddasz się przez jeden dzień lub kilka dni. Wytrzymanie w abstynencji takiego okresu wydaje się o wiele bardziej możliwe, niż gdyby od razu zaplanować całe życie bez nałogu. Takie motywowanie się za pomocą realnych celów jest niezwykle skuteczne, ponieważ pokazuje, że w zasięgu Twojej mocy jest wytrwać. Walka z uzależnieniem od razu wydaje się łatwiejsza.
Przygotuj się na upadki
Niestety, nawet na drodze do walki zakończonej sukcesem zdarzają się potknięcia. Dlatego dobrze jest od razu się na nie przygotować. Jak nie dać się im zdemotywować? Wyobraź sobie, że idziesz po wielostopniowych schodach, a na górze czeka Twój cel. Czy jeśli się potkniesz i spadniesz o kilka stopni, znaczy to, że musisz zaczynać wspinać się od początku? Oczywiście, że nie. Co jednak zrobić, kiedy zdarzy się wpadka? Wyciągnij wnioski:
- co Cię do niej doprowadziło?
- jak na przyszłość unikać takich bodźców?
- co możesz zrobić, by jak najszybciej się podnieść i iść dalej?
Dzięki tej analizie upadki także będą miały sens. Poinformuj o każdej takiej sytuacji swego terapeutę.
Pomyśl o „kosztach”
Walka z uzależnieniem jest łatwiejsza, jeżeli się do niej dobrze przygotujesz. Zastanów się, ile kosztuje Cię nałóg. Nie chodzi oczywiście tylko o pieniądze, ale relacje z rodziną, pracę, Twoją godność, zdrowie i wszystkie aspekty, które cierpią na skutek uzależnienia. Z pewnością takie rozmyślania pomogą Ci wzbudzić motywację do bezzwłocznego działania dla swojego dobra.
Korzystaj ze wsparcia
Chociaż motywacja wewnętrzna jest ważna, nie możesz zapomnieć o szukaniu pomocy u specjalisty od uzależnień lub w ośrodku leczenia uzależnień. Dzięki temu, że specjalista będzie monitorował Twoje postępy, łatwiej Ci będzie utrzymać się na dobrej drodze. Specjalista zna także mechanizmy rządzące uzależnieniem i może zauważyć pewne jego aspekty, których Ty nie dostrzegasz. Spotkania terapeutyczne pomogą Ci też utrzymać wysoki poziom motywacji.
Oczywiście nieocenione jest też wsparcie bliskich, którzy wiedzą o problemie i Cię dopingują i zachęcają, ale nie koniecznie konfrontują, co może budzić opór. Najważniejszą część pracy musisz jednak wykonać samodzielnie. Jeśli osiągniesz gotowość, chęć i zdolność, czyli trzy składowe motywacji, będziesz iść w dobrym kierunku.