Uzależnienie od kofeiny (kofeinizm) – sprawdź, jakie są jego objawy i jak je leczyć

Uzależnienie od kofeiny

Choć filiżanka ulubionej kawy czy orzeźwiający napój gazowany nie kojarzą nam się zazwyczaj z zagrożeniem dla zdrowia, ich nadmierne spożycie może nieść jednak poważne konsekwencje. Podobnie w przypadku tabletek zawierających w składzie kofeinę. Jak rozpoznać uzależnienie od tej substancji? Jak przebiega leczenie uzależnienia od kofeiny? Podpowiadamy, na co zwrócić w tym zakresie uwagę.

Czym jest uzależnienie od kofeiny?

Kofeinizm, czyli uzależnienie od kofeiny, to problem, który często bywa bagatelizowany. Tymczasem substancja ta spożywana w nadmiarze wpływa na nasz organizm uzależniająco, podobnie jak alkohol, papierosy czy inne używki. Warto pamiętać o tym, że kofeina to substancja psychoaktywna, która oddziałuje na układ nerwowy. Po wypiciu filiżanki kawy w organizmie możemy odczuwać szereg zmian, np. poprawę koncentracji, jasność umysłu, pobudzenie ciała czy przyspieszone bicie serca. Jednak stopniowe zwiększanie dawki kofeiny może stać się przyczyną rozwijającego się nałogu, który sprawi, że trudno będzie odzwyczaić organizm bez stałego dostarczania mu tej substancji. Osoba, u której uzależnienie się rozwija, może stopniowo zwiększać ilość wypijanych kaw, napojów gazowanych czy tzw. energetyków lub sięgać po nie bez szczególnej potrzeby. Na jakie obawy uzależnienia od kofeiny warto jeszcze zwrócić uwagę?

Jakie są objawy uzależnienia od kofeiny?

Osoby uzależnione od kofeiny nie tylko będą stopniowo zwiększać picie kawy, napojów energetycznych, herbaty czy nadużywać innych substancji zawierających kofeinę. Wraz z rozwojem nałogu ich samopoczucie w przypadku braku stałych dostaw tej substancji będzie się pogarszać, a oni sami coraz częściej będą sięgać po produkty zawierające kofeinę, kosztem tych, które jej w swoim składzie nie uwzględniają. Z uwagi na efekt pobudzający, napoje zawierające kofeinę, które spożywane są w nadmiarze, w dużym stopniu wpływają także na zaburzenia snu, co niesie ze sobą kolejne negatywne skutki zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

Jak rozpoznać kofeinizm? Objawy odstawienia kofeiny

Osoby, u których rozwija się nałóg, zauważą problemy pojawiające się przy próbie odstawienia kofeiny – objawy obejmują m.in. dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, zaburzenia koncentracji uwagi, drżenie mięśni, przyspieszone bicie serca czy problemy z pamięcią. Symptomy pojawiające się w przypadku nałogu nie muszą być zawsze takie same, a w przypadku poszczególnych osób natężenie tego typu objawów i ich częstotliwość mogą się różnić. Uzależnienia od kawy czy innych tego typu napojów nie warto jednak ignorować – kofeina jest substancją, która ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.

Duże ilości spożywanej  w ciągu dnia kawy, energetyków, słodkich napojów gazowanych czy tabletek zawierających kofeinę powinny zaniepokoić. O uzależnieniu możemy powiedzieć, gdy dana osoba spożywa w ciągu dnia więcej niż 750 mg kofeiny, co przekłada się na:

  • ponad 20 puszek napojów typu cola dziennie (przy założeniu, że każda puszka zawiera ok. 35 mg kofeiny)
  • 3 szklanki mocnej kawy parzonej tradycyjnie (przy założeniu, że 250 ml to ok. 200 mg kofeiny)
  • 6-7 szklanek kawy rozpuszczalnej (przy założeniu, że 250 ml to ok. 100 mg kofeiny)

Warto pamiętać jednak, że substancja ta zawarta jest nie tylko w napojach – w składzie mają ją także inne produkty, np. kakao, czekolada czy wybrane leki, których nadmierne spożycie także może stanowić objaw uzależnienia.

Leczenie uzależnienia od kofeiny

Jakie kroki zatem podjąć, obserwując u siebie niepokojące objawy mogące świadczyć o postępującym nałogu? Leczenie uzależnienia od kofeiny może przebiegać przy wsparciu specjalisty, który nie tylko pomoże ocenić skalę problemu, ale także zarekomenduje odpowiednie kroki, dzięki którym walka z nałogiem będzie przebiegać stopniowo. Warto skorzystać z pomocy specjalisty już na etapie pojawiania się pierwszych symptomów – gdy zauważymy u siebie negatywne objawy odstawienia kofeiny lub wzrost zapotrzebowania jej spożycia bez wyraźnych przyczyn. Świadome podejście do stanu własnego organizmu może okazać się na wagę złota, wspierając nas w lepszym zadbaniu o własne zdrowie i sprawiając, że będziemy mogli w kontrolowany, bezpieczny sposób stawić czoła uzależnieniu, korzystając przy tym z profesjonalnej pomocy.

udostępnij artykuł

ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY