Przyczyny alkoholizmu

przyczyny alkoholizmu

Często mówi się, że alkoholizm to choroba, która trawi nasze społeczeństwo. Coś w tym rzeczywiście jest. Nie da się ukryć, że to właśnie z powodu nadużywania alkoholu cierpi tak wiele rodzin.

Jakie są przyczyny alkoholizmu?

Jakie są główne przyczyny alkoholizmu? Trudno wskazać jedną konkretną przyczynę, ponieważ uzależnienie się od alkoholu związane jest z wieloma indywidualnymi czynnikami. Bez wątpienia warto jednak wymienić:

  • większą podatność na uzależnienie się od alkoholu u kobiet,
  • częstsze uzależnianie się od alkoholu u osób, które wychowały się w rodzinach alkoholowych.

Oznacza to, że osoby, które od najmłodszych lat swojego życia obserwowały, jak dorośli ludzie spożywają często alkohol, są pijani, mają większą podatność na uzależnienie się w dorosłości. Warto mieć to na uwadze i trzymać rękę na pulsie, obserwując swój sposób picia, jeżeli jest się w grupie ryzyka. Mowa tutaj na przykład o ludziach z syndromem DDA.

Uzależnienie od alkoholu

Od alkoholu częściej uzależniają się kobiety, które na przykład zaczynają pić po to, aby rozluźnić się, zrelaksować, na trochę zapomnieć o kłopotach i stresach. Jeżeli pije się, aby regulować swoje emocje, ponieważ trudno poradzić sobie z nimi na trzeźwo, jest to niestety bardzo niebezpieczne zachowanie. Taki sposób regulowania emocji może doprowadzić właśnie do uzależnienia. Alkohol jest substancją, która bardzo szybko działa na mózg, a dokładniej mówiąc na tak zwany ośrodek nagrody. Po alkoholu ludzie czują się często rozluźnieni, swobodni. Alkohol znosi lęk, dlatego w swoich zachowaniach bywają też bardziej odważni. Jeżeli chcą dodać sobie animuszu i zaczynają pić, bardzo szybko może pojawić się uzależnienie od alkoholu.

Kiedy zwrócić uwagę na styl picia?

Co powinno zaalarmować, skłonić do większego zastanowienia się nad swoim stylem picia, a następnie do wprowadzenia modyfikacji?

  • regularne sięganie po alkohol, na przykład codziennie wieczorem lub zawsze w weekend,
  • kojarzenie alkoholu z relaksem, spokojem,
  • picie na kaca,
  • kłamstwa z powodu alkoholu, na przykład ukrywanie ilości wypitego alkoholu,
  • negatywne konsekwencje w życiu zawodowym, na przykład utrata pracy,
  • negatywne konsekwencje w życiu prywatnym, na przykład rozpad rodziny,
  • negatywne konsekwencje zdrowotne, na przykład ból wątroby.

Podane przykłady nie wyczerpują tego, co powinno stać się ostrzeżeniem. Czasami niewiele brakuje do uzależnienia, a tak zwane picie niebezpieczne to jak zwisanie nad przepaścią. Jeśli osoba nadużywająca alkoholu nie zatrzyma się w porę, wpadnie w ciąg, jakim jest codzienne upijanie się, to należy skontaktować się z ośrodkiem leczenia uzależnienia od alkoholu.

udostępnij artykuł

ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY