Leczenie uzależnienia od leków – na czym polega terapia lekomanii?

Sięganie po leki podczas eliminowania różnych schorzeń to naturalny i często zalecany krok na drodze do zdrowia. Co jednak w momencie, gdy obecność środków farmaceutycznych w codziennym życiu staje się koniecznością także wtedy, kiedy nie towarzyszy nam żaden stan wskazujący na zasadność stosowania określonych leków? Czy coraz większe dawki przyjmowanych środków powinny niepokoić? Na co jeszcze zwrócić uwagę, podejrzewając lekomanię u pacjenta? Oto kilka kluczowych aspektów na temat leczenia uzależnienia, na jakie warto zwrócić uwagę.

Lekomania – choroba podstępna i trudna do zdiagnozowania

Choć za skłonność do pojawienia się uzależnienia mogą odpowiadać predyspozycje genetyczne, część stosowanych produktów farmaceutycznych może zwiększać ryzyko lekomanii, ponieważ zawiera w swym składzie substancje, które wykazują działanie uzależniające – podobnie jak alkohol czy narkotyki. Tego typu niepożądane właściwości najczęściej mogą mieć lekarstwa o działaniu uspokajającym, przeciwbólowym, hormonalnym czy nasennym. Organizm może przyzwyczaić się do obecności niektórych substancji do tego stopnia, że jego codzienne funkcjonowanie ulega zaburzeniu w przypadku ich braku (nawet, gdy stosowanie samego leku nie jest już konieczne).

Dlaczego uzależnienie od środków farmaceutycznych może być trudne do zdiagnozowania? Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, osoba nadużywająca określonych substancji często nie dostrzega swojego problemu i wypiera się go. Niejednokrotnie bliscy osoby uzależnionej także mają problem w szybkim rozpoznaniu problemu, ponieważ stosowanie leków samo w sobie nie budzi zwykle negatywnych skojarzeń i bywa postrzegane wprost odwrotnie – jako przejaw troski o własne zdrowie. Na co więc zwrócić szczególna uwagę, chcąc rozpoznać uzależnienie?

To musisz wiedzieć o uzależnieniu od leków, by je rozpoznać

Warto mieć na uwadze fakt, że zależność lekowa wiąże się nie tylko z wyraźnym nadużywaniem leków. Lekomania obejmuje cały zespół zachowań, a w przypadku poszczególnych osób nie muszą one pojawiać się jednocześnie i w każdym przypadku – są bowiem zależne od stopnia uzależnienia i samego pacjenta. Zastanawiając się nad tym, jak rozpoznać lekomanię, dobrze jest wiedzieć, że niejednokrotnie osoby borykające się z tym nałogiem ukrywają swoje problemy przed bliskimi, dlatego tak ważne jest poznanie wszystkich innych objawów mogących świadczyć o tym, że ktoś z naszych bliskich nadużywa leków.

Objawy uzależnienia od leków

Na pojawienie się problemu może wskazywać zarówno zbyt częste zażywanie leku, jak i stosowanie go przez długi czas, zwykle przekraczający okres zalecony przez lekarza. Niekiedy osoba uzależniona ingeruje w zasady przyjmowania leku i decyduje się na samodzielne zwiększanie dawki – zwykle w tajemnicy przed domownikami lub bliskimi. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, że objawy uzależnienia od leków nie zawsze muszą być jednak tak oczywiste – w wielu przypadkach lekomania może wiązać się z dodatkowymi zachowaniami. Należą do nich m.in. bardzo częste wizyty u specjalisty, mające na celu uzyskanie recepty na określony lek, obsesyjne myśli związane z posiadaniem i przyjmowaniem środków farmaceutycznych lub panika wywołana sytuacją, w której takiego środka zabraknie. Lekomania, jak niemal każde uzależnienie, pochłania także energię – osoba zmagająca się z nałogiem może dodatkowo więc borykać się z bezsennością, zmęczeniem, napadami lęku czy poczuciem niepokoju.

Sposoby leczenia uzależnienia od leków

Aby pomóc osobie uzależnionej, warto porozmawiać z nią o tym, jakie zmiany w jej zachowaniu zauważyliśmy – szczególnie wówczas, gdy nie przyznaje się do uzależnienia. Dobrym pomysłem będzie także przedstawienie jej możliwych form leczenia tego problemu. Skuteczna terapia odwykowa może przybierać różne formy w zależności od stopnia uzależnienia i czynników indywidualnych. Niezależnie jednak od substancji uzależniającej, dobrym wyborem może okazać się wsparcie, jakie będzie w stanie zaoferować prywatny ośrodek terapii odwykowej. Specjaliści, w oparciu o wiedzę i doświadczenie, będą dążyć do tego, aby pacjent uświadomił sobie istnienie problemu, z jakim się zmaga. Jednocześnie służyć będą wsparciem i edukacja w zakresie konsekwencji nałogu czy metod, po jakie mogą sięgnąć najbliżsi osoby uzależnionej, aby móc skutecznie wspierać ją w wyzwaniach, jakie nieść będzie każdy kolejny etap leczenia.

Detoksykacja w leczeniu lekomanii

Zarówno leki uspokajające i nasenne, jak i leki przeciwbólowe czy hormonalne mogą zawierać w swym składzie substancje, które w nadmiarze są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Stopniowo zwiększane dawki leku mogą stać się przyczyną zatrucia. Wówczas konieczna może okazać się detoksykacja, w ramach której odtruwanie organizmu i odstawienie leku odbywają się stopniowo, aż do całkowitego wyeliminowania substancji uzależniającej z użycia. Detoks lekowy ma spore szanse powodzenia, jeśli będzie prowadzony pod okiem doświadczonych ekspertów i jako jeden z elementów wieloaspektowego planu działania pozwalającego krok po kroku łagodzić niepożądane skutki fizyczne i psychiczne oraz nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego.

Terapia uzależnienia od leków

Doświadczony terapeuta, po przeprowadzeniu wywiadu i zapoznaniu się z indywidualnymi potrzebami i problemami pacjenta, będzie w stanie zaproponować mu odpowiednie kroki. Profesjonalny ośrodek terapii uzależnień działa w takich obszarach jak:

  • terapia indywidualna i grupowa,
  • odtruwanie organizmu i wsparcie, gdy pojawią się objawy zespołu abstynencyjnego,
  • psychologiczna pomoc dla osoby walczącej z nałogiem, jak i jej bliskich.

Umiejętnie poprowadzona psychoterapia uzależnień może stać się przełomowym krokiem w życiu osoby zmagającej się z problemem lekomanii. Dlatego tak ważne jest nie tylko rozpoznawanie objawów, jakie mogą się pojawiać, ale także edukacja i budowanie świadomości społecznej w zakresie tego, jak dużym zagrożeniem jest nadużywanie leków. Warto pamiętać, że wcześniejsze wykrycie uzależnienia to większa szansa na skuteczne leczenie!

udostępnij artykuł

ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY