Narkotyki i ich wpływ na zdrowie człowieka

Narkotyki to substancje psychoaktywne, nazywane używkami bądź środkami odurzającymi. Substancje te działają na ośrodkowy układ nerwowy, przez co mogą mieć działanie przeciwbólowe, uspakajające, pobudzające, wywołujące euforię, a także halucynogenne. Narkotyki mogą być pochodzenia naturalnego albo syntetycznego. Ich wielokrotne i systematyczne przyjmowanie powoduje uczucie uzależnienia oraz nawracający i bardzo ciężki do opanowania głód narkotyczny, a także nieodwracalne zmiany w ludzkim organizmie, dlatego istotne jest jak najszybsze rozpoznanie problemu i leczenie narkomanii.

Oddziaływanie narkotyków na ludzki mózg

Wpływ substancji narkotycznych na nasz mózg jest najbardziej znaczący. Ludzie stosują narkotyki specjalnie, aby wywołać w nim pewne efekty. Po zażyciu narkotyk mocno oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Jest to możliwe, ponieważ cząsteczki niektórych narkotyków przypominają naturalne neuroprzekaźniki, dzięki czemu możliwe jest ich oddziaływanie na konkretne receptory. Mogą wysyłać do nich nieprawdziwe informacje, a także przeciążać kanały komunikacyjne naszego mózgu. Regularne przyjmowanie narkotyków może prowadzić od upośledzenia ośrodkowego układu nerwowego. Z czasem mózg narkomana ma coraz mniej neuronów i komórek nerwowych, które odpowiadają za pracę różnych organów wewnętrznych i podtrzymywanie funkcji życiowych.

Oddziaływanie na jamę ustną

Zażywanie narkotyków ma wpływ na zdrowie jamy ustnej i zębów. Narkomani o wiele częściej chorują na próchnicę, mają zaburzenia funkcjonowania ślinianek, suchość w ustach i szczękościsk. Często występują u nich bolesne owrzodzenia i stany zapalne jamy ustnej. Wiele substancji zawartych w narkotykach wchodzi z ludzką śliną w dziwne interakcje, tworząc niezwykle szkodliwe roztwory, które powodują szybkie ścieranie i kruszenie zębów.

Inne choroby wywoływane przez narkotyki

Narkotyki mogą mieć szkodliwy wpływ również na inne organy wewnętrzne. Niektóre środki narkotyczne powodują przyspieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia, arytmię czy migotanie przedsionków. Wiele substancji jest odpowiedzialnych za częstsze niż u osób nieuzależnionych, wylewy krwi do mózgu czy zawały serca. Mogą również powodować niebezpieczne dla naszego zdrowia schorzenia wątroby, trzustki, jelita grubego czy szpiku kostnego. 

Przyjmowanie narkotyków wiąże się z ryzykiem wyrządzenia nieodwracalnych szkód w organizmie. Substancje te powodują upośledzenie narządów wewnętrznych i całych układów, nie są też obojętne dla ludzkiej psychiki – często powodują depresję lub inne zaburzenia psychiczne.

Script logo