NARKOMANIA

Osoby uzależnione często nie zdają sobie sprawy ze swojego uzależnienia. Przyjmowanie substancji traktują jako rozrywkę, odskocznię, z której w każdej chwili mogą zrezygnować. Nic bardziej mylnego! Uzależnienie od narkotyków jest bardzo poważnym problemem, stanowi źródło zagrożenia dla zdrowia i życia. Wpływa też negatywnie na funkcjonowanie zawodowe, a przede wszystkim na funkcjonowanie w sferze rodziny
Narkomania charakteryzuje się przede wszystkim głodem narkotycznym, przymusem zażywania środków odurzających i potrzebą zdobycia narkotyku za wszelką cenę. Pociąga za sobą liczne konsekwencje zdrowotne jak: bezsenność lub nadmierna senność, zaburzenia osobowości, stany lękowe, nerwica, depresja, psychozy. Mogą wystąpić napady padaczkowe, nagłe wzrosty ciśnienia, bóle głowy, nudności czy wymioty. Narkotyki są niezwykle szkodliwe. Powodują osłabienie łaknienia, spadek masy ciała, wyniszczenie, zakrzepy żylne i zatory tętnicze, zaburzenia miesiączkowania, obniżenie płodności, spadek libido i zaburzenia odporności. Mogą wpływać niekorzystnie na prawie każdy narząd w organizmie. Ich zażywanie może doprowadzić do udaru mózgu, zawału serca, uszkodzenia nerek, wątroby czy zaburzeń perystaltyki przewodu pokarmowego.
Uzależnienie od narkotyków jest chorobą postępującą i rozwijającą się fazami:

W zależności od fazy uzależnienia narkomani mogą doświadczać różnych symptomów:

 • Faza eksperymentalna uzależnienia od narkotyków objawia się przede wszystkim zmianami w wyglądzie zewnętrznym i zachowaniu. Typowe są: zaczerwienienie oczu i rozszerzenie źrenic, nadpobudliwość na zmianę z ospałością, dziwny zapach włosów i ubrań, nadmierne używanie środków zapachowych, utrzymujący się katar.

 • Kolejna faza używania i nadużywania substancji pociąga za sobą coraz więcej negatywnych konsekwencji. Uzależniony częściej ma zły nastrój i jest smutny. Zamyka się w sobie, zaniedbuje higienę osobistą, staje się agresywny i porzuca dotychczasowe zainteresowania, Etap ten wiąże się z pożyczaniem pieniędzy, pierwszymi kradzieżami i pojawieniem się pierwszych przedawkowań.

 • W ostatniej fazie uzależnienia od narkotyków uzależniony ma zerowe poczucie własnej wartości. Staje się patologicznym kłamcą. Cierpi na chroniczny kaszel. Często doświadcza wybuchów wściekłości i agresji wobec najbliższych, co prowadzi do kłopotów z policją. Pojawiają się paranoje narkotyczne.

Warto pamiętać o tym, że skutki uboczne zażywania narkotyków dotykają również osoby bliskie (współuzależnienie).

Uzależnienie od narkotyków jest chorobą, która ma swoje objawy. W związku z tym rozpoznanie powinno zostać postawione przez lekarza psychiatrę lub specjalistę terapii uzależnień.

Jeśli zauważysz u siebie, że:

 • czujesz zwiększoną potrzebę zażycia substancji;

 • nie przestrzegasz dawanych sobie i innym obietnic dotyczących okoliczności  przyjmowania substancji;

 • nie przyjęcie substancji powoduje niepokojące reakcje organizmu (objawy abstynencyjne);

 • aby osiągnąć oczekiwany przez Ciebie rezultat musisz zwiększyć dawkę substancji;

 • więcej czasu przeznaczasz na zdobycie, bycie pod wpływem narkotyku i  dochodzenie do siebie po jego zażyciu;

 • używasz narkotyk pomimo świadomości jego szkodliwego działania.

  to masz problem.
  Minimum trzy spośród wymienionych objawów  świadczy o tym, że potrzebna jest ci pomoc specjalisty.

Script logo