Najczęstsze przyczyny uzależnień

  • uzalezeninie

W dzisiejszych czasach uzależnić można się bardzo szybko. Rosnące tempo życia, duża presja społeczna, nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, sprawiają, że coraz bardziej uciekamy od narastających trudności i problemów. Tak, że przez to sięgamy po różne środki zmieniające świadomość: rozluźniające, uspakajające, odurzające, a przede wszystkim po alkohol.  Problem jest tym bardziej ważny, że coraz częściej dotyczy ludzi młodych. Istnieje kilka rodzajów uzależnień – społeczne, fizjologiczne, behawioralne. Jakie są najczęstsze przyczyny uzależnień?

Uzależnienie – ogólna charakterystyka

Podstawowa definicja terminu uzależnienia mówi, że jest to nabyte zaburzenie fizyczne i psychiczne, które objawia się okresowym lub permanentnym przymusem wykonywania jakiejś czynności albo zażywania jakiejś substancji, najczęściej psychoaktywnych (zmieniających świadomość i emocje). Uzależnić można się właściwie od wszystkiego. Wyróżniamy trzy rodzaje uzależnień: fizjologiczne, behawioralne i społeczne. Pierwsze z nich przejawiają się uzależnieniem od alkoholu, leków, narkotyków.

Natomiast nałogi od pracy, gier, seksu czy hazardu należą do uzależnień behawioralnych. Do ostatniej grupy przypisywane są uzależnienia od ludzi i różnych subkultur.

Najczęstsze przyczyny uzależnień

Uzależnienie najczęściej ma podłoże psychologiczne lub biologiczne. W pierwszym przypadku najczęstszą przyczyną uzależnień jestuczucie pustkii brak umiejętności do opanowania odczuwalnych, negatywnych stanów emocjonalnych. Zapełniamy (zmieniamy) to poprzez uzależnienie od alkoholu, narkotyków lub innych zachowań, np. zbyt intensywnej aktywności fizycznej. Wpływ na rozwój uzależnienia może mieć otoczenie oraz styl życia. Drugą przyczyną uzależnień mogą być uwarunkowania biologiczne. Niektóre osoby posiadają zwiększoną podatność, by dużo łatwiej i szybciej popaść w nałóg, a leczenie uzależnienia może okazać się wówczas bardziej skomplikowanym procesem.

 

  

 

Script logo

Polityka prywatności