LEKOMANIA

Lekomania to nałóg równie niebezpieczny jak alkoholizm i narkomania. Dotyczy on nadużywania środków nasennych, przeciwlękowych, uspokajających, a także środków przeciwbólowych, dopingujących, euforyzujących, hormonalnych i innych. 
Uzależnienie od leków wywołuje stan psychiczny lub fizyczny, który wynika z interakcji leku z żywym organizmem, prowadząc do zmian zachowania łącznie z uczuciem przymusu stałego lub okresowego zażywania leku. Lekomania jest chorobą, którą można zatrzymać i wyleczyć. Nie leczona doprowadza do bardzo poważnych powikłań np. przyćmienie świadomości, pogorszenie zdolności dokonywania oceny, silnej senności, apatii, bełkotliwej mowy, utraty koordynacji ruchów czy zmniejszonej aktywności życiowej. Uzależnienie fizyczne powoduje zmiany pracy narządów wewnętrznych. Może doprowadzić do powstania wrzodów żołądka, upośledzenia funkcji wątroby lub nerek, a u astmatyków nasilać skurcz oskrzeli. Inne konsekwencje nadużywania leków to m.in.: zaburzenia ciśnienia krwi, czynności serca, oddychania i funkcji układu trawiennego. Chory w miarę rozwoju nałogu musi przyjmować coraz większe dawki substancji, by otrzymać pożądany efekt lub aby uniknąć nieprzyjemnych doznań w związku z brakiem leku. W ten sposób wzrasta niebezpieczeństwo przedawkowania leków, wystąpienia skutków ubocznych, zatrucia, a nawet śmierci. Warto pamiętać o tym, że skutki uboczne nadużywania leków dotykają również osoby bliskie (współuzależnienie).

Osoby, które nadużywają leków często się do tego nie przyznają i bardzo dobrze się z tym kryją, aby więc stwierdzić, czy ktoś ma problem z lekomanią warto zwrócić uwagę na wymienione tutaj objawy:

  • silne pragnienie zażycia leku;

  • obsesyjna chęć zdobycia leku;

  • dążenie do przyjmowania i zwiększanie jego dawek;

  • obojętność emocjonalna (degradacja uczuć wyższych);

  • negatywne zmiany osobowości;

  • degradacja społeczna – np.:utrata pracy, stanowiska;

  • upośledzenie zdolności psychosomatycznych.

Lekomania to postępująca choroba. Trudno jest samemu przerwać zażywanie leku ze względu na pojawienie się objawów odstawiennych zwanych zespołem abstynencyjnym. Dochodzi do niego wtedy gdy mija działanie leków. U osoby pojawiają się dokuczliwe objawy: bóle, zawroty głowy, drżenia, nudności, wymioty, biegunki, silne pocenie się, lęk, trudności ze snem, majaczenie.
Najskuteczniejszą formą leczenia lekomanii jest terapia stacjonarna.

Script logo