Jak wygląda terapia odwykowa?

W naszym kraju używką, po którą sięga zdecydowanie za dużo ludzi, jest alkohol. Jeżeli robimy to zbyt często, nasz organizm może się od niego uzależnić, a my staniemy się alkoholikami. Osoby uzależnione od alkoholu są dysfunkcyjne, mają problemy z wywiązywaniem się z codziennych obowiązków, nawiązywaniem zdrowych relacji z innymi ludźmi, a także bywają agresywne. Kiedy zauważysz u siebie albo u bliskiej osoby pierwsze objawy alkoholizmu, skontaktuj się z nami, a my udzielimy Wam niezbędnej pomocy. Terapia alkoholików często musi iść w parze z terapią osób z ich najbliższego otoczenia, które również potrzebują pomocy jako osoby współuzależnione, czyli takie, które całe swoje życie dopasowują do życia swojego uzależnionego bliskiego.

Czym jest choroba alkoholowa?

Alkoholizm jest przewlekłą chorobą, która rozwija się powoli, trwa czasami całymi latami, a nieleczona może doprowadzić do śmierci osoby uzależnionej. Jest to specyficzne zaburzenie, które powoduje, że dotknięta nim osoba traci kontrolę nad ilością spożywanego przez nią alkoholu. Niektórzy chorzy nie mogą normalnie funkcjonować i lądują pod mostem jako bezdomni, inni wydają się być normalnie żyjącymi i wypełniającymi wszystkie swoje obowiązki osobami, ale nie potrafią obyć się bez alkoholu.

Jakie są najczęstsze objawy alkoholizmu?

Najczęstszymi objawami uzależnienia od alkoholu jest: bardzo częste sięganie po butelkę, picie alkoholu nawet w miejscach, gdzie jest to zabronione, zapijanie wszystkich niepowodzeń i smutków, zaburzenia pamięci, zaniedbywanie albo całkowite porzucenie swoich wszystkich innych hobby. Może także pojawić się zmiana tolerancji na alkohol, a także utrata kontroli nad podejmowanymi przez siebie decyzjami.

Na czym polega terapia dla osób z problemem alkoholowym?

Terapia dla osób z problemem alkoholowym to długotrwały proces. W naszym prywatnym ośrodku terapii uzależnień trwa zazwyczaj około 4 tygodni. Jeżeli jest taka potrzeba, terapię możemy przedłużyć. Najlepsze efekty są uzyskiwane, jeżeli chory zdecyduje się na terapię stacjonarną, czyli przez określony okres czasu zamieszka w naszym ośrodku, gdzie przez całą dobę będzie otoczony odpowiednią opieką. Terapia polega na regularnym uczestniczeniu w sesjach terapeutycznych, podczas których chorzy muszą uświadomić sobie problem i go w pełni zaakceptować. Dzięki takiej postawie będą mogli ćwiczyć swoją samokontrolę, skutecznie przezwyciężać własne słabości, a także zdobywać umiejętności konieczne do rozwiązywania codziennych życiowych problemów bez potrzeby sięgania po butelkę.

Script logo